Riskli Gebelik
Amniyoinfüzyon
Arama İsteği
Anasayfa Riskli Gebelik Amniyoinfüzyon

Amniyon mayinin azalması durumuna oligohidroamnioz denir. Tanı ultrasonografik olarak yapılan ölçüm ve değerlendirmelere dayanır. Bebek çevresinde amniyon sıvısının normal miktarda olması fetusun, farklı organ sistemlerinin ve özellikle akciğerlerinin sağlıkla gelişebilmesi için azami önemlidir. Aniyon mayinin yapısı itibariyle steril bir ortam yaratarak bebeği dışardan gelen darbe ve zararlı etkilerden korumaktadır.  

 

Belli şartlar sağlandığında bariz sıvı akışının ve enfeksiyonun olmadığı durumlarda bu sıvı dışardan ultrasonografi eşliğinde bir iğne yardımıyla eksik olan miktarın rahim içerisine bebeğin etrafına verilerek yerine konulabilir ve buna amniyoinfüzyon denir. Bazan sıvı akışının tanısının şüpheli olduğu durumlarda, detaylı ultrasonografi yapılırken yapısal anomali varlığını net olarak değerlendirebilmek, fetal akciğer gelişimini sağlamak ve pozisyonel deformasyonları engellemek amacıyla amniyoinfüzyon işlemi uygulanabilir.

 

Son olarak da doğum eylemi sürecinde bebeğin daimi monitorizasyonu sırasında kalp ritminde derin kordon basısı olduğu durumlarda veya kalın mekonyum bulaşı olduğu durumlarda ( fetusun dışkısını yoğun olarak yaptığı durumalarda ) vajinal yoldan bir kateter yardımıyla rahim içinde amniyotik kaviteye daimi sıvı verilerek olası bebek üzerindeki risk azaltılabilir.

Arama İsteği
© 2021 Arda Lembet. All Right Reserved. Desing By: