Jinekoloji
Histeroskopi
Arama İsteği
Anasayfa Jinekoloji Histeroskopi

HİSTEROSKOPİ NEDİR ?

 

Özellikle rahim iç boşluğundaki miyom ve polip denilen kitlelerin çıkartılmasında kullanılan bir operasyon tekniğidir. Burada karın hiç açılmaz. Vajinal yoldan yine bir optik boru ile rahim içine girilir ve yine bir kamera ile rahim içi görüntülenerek operasyon gerçekleştirilir. Eğer bir kadında adet kanamaları sonraki yıllarda giderek artmışsa rahim içi miyom ve polipleri akla gelmelidir. Burada histeroskopik ameliyatlar gündeme gelir. Hasta için büyük bir konfor sağlayan bu tip operasyonlar ile rahim içi miyomlar, polipler kolayca çıkartılarak sonraki adetlerdeki kan kaybı normal sınırlara indirilebilir. Ayrıca geçirilmiş bir işlem yada enfeksiyon sonrası gelişen rahim içi yapışıklıkların açılmasında ya da doğuştan meydana gelen septum gibi problemlerin varlığında histeroskopik adezyolizis ve septum rezeksiyonu operasyonları gerçekleştirilmektedir.

 

HİSTEROSKOPİK ADEZYOLİZİS VE SEPTUM REZEKSİYONU

 

Uterus içindeki yapışıklıkların ve septumun kesilmesi ameliyatıdır. Bazen rahim içini ikiye bölen kalın bir duvar olabilir. Bu durum doğuştan ortaya çıkar. Embriyo bu duvara yerleşirse gelişimi için yeterli desteği alamayacağı için düşükle sonuçlanabilir. Bu duvar histeroskopik olarak kesilerek rahim içi genişletilebilir

 

HİSTEROSKOPİK ENDOMETRİAL ABLAZYON (KANAMA DÜZENSİZLİKLERİNİN TEDAVİSİ

 

Histeroskopik Miyom ve Polip Çıkartılması

 

Diğer bir deyişle rahim boşluğuna yerleşik miyomların ve poliplerin çıkartılmasıdır.

 

Histeroskopik Miyom Çıkartılması

 

Daha büyük çaplı teleskop yardımıyla rahim içine girilerek rahim iç zarında bulunan miyomların rahim zarına zarar verilmeden çıkarılmasını sağlar.

 

Histeroskopik Polip

 

Daha büyük çaplı teleskop yardımıyla rahim içine girilerek rahim iç zarında bulunan poliplerin rahim zarına zarar verilmeden çıkarılmasını sağlar.

 

Histeroskopik Adezyolizis

 

Rahim içi yapışıklıkların açılmasıdır. Daha önce geçirilmiş olan enfeksiyon, küretaj ve müdahaleler sebebiyle rahim iç zarında ince veya kalın yapışıklıklar olabilir ve bunlar embriyonun tutunmasını, sağlıklı olarak büyümesini engeller. Histeroskopik olarak rahim zarına zarar vermeden bu yapışıklıklar açılabilir.

Arama İsteği
© 2021 Arda Lembet. All Right Reserved. Desing By: