Riskli Gebelik
Plasenta
Arama İsteği
Anasayfa Riskli Gebelik Plasenta

NEDİR?

 

Plasenta anne karnındaki fetusa besin, sıvı mineral, oksijen ve diğer gerekli maddelerin geçişinde ve bebekteki artık maddelerin uzaklaştırılması ve temizlenmesinde rol oynayan çok önemli bir organdır. Sağlıklı bir bebeğin gelişimi için normal gelişim ve fonksiyon gösteren bir  placentaya ihtiyaç vardır. Anne, fetus ve plasentanın kanlanmasındaki oluşabilecek bozukluklar, plasental geçirgenliğin azalması ve artan metabolik ihtiyaçlar sonunda fetusun oksijenlenmesi ve beslenmesinde bazı problemler ortaya çıkabilir. Fetus geliştikçe giderek artan ihtiyacı karşılamak amacıyla plasenta ve rahim yatağını besleyen kan akışının da artması gerekir.

 

İleri derecede plasental yetersizlik durumlarında plasentada yapısal birçok değişiklik ortaya çıkıp  çoğunlukla bunlar patolojik inceleme ile gözlemlenebilir. Dünyada “perinatal patoloji” olarak adlandırılan ve doğum öncesinde anne ve bebek sağlığını bozan  pek çok hastalığı plasenta’dan doku örneklemesi ve patolojik çalışma yaparak araştırma ve sonraki sağlıklı gebelik ve çocuklara ışık tutarak inceleyen bir üst uzmanlık dalı gelişip son dönemlerde oldukça ümit vaad eden gelişmeler yaşanmaktadır. Bu incelemeler ile tekrarlayan gebelik kayıpları ve düşükler, anne karnında fetus ölümü ve göbek kordonuna ait bazı problemler ile erken doğum ve anne karnındaki fetusun gelişimine ait problemleri ve bunların altta yatan nedenlerini araştırmak ve ortaya çıkarmak mümkün olmaktadır.

 

Biz de Perinatoloji (Anne ve Fetus Sağlığı Merkezi ) kliniğinde, özellikle tekararlayan düşük, erken doğum ve su gelmesi ve anne karnında fetusun ölümüyle sonuçlanan hasta grubunda, ABD ile  beraber yürüttüğümüz proje dahilinde hastanın bir sonraki gebeliğine ışık tutabilecek araştırma ve incelemeler yapmaktayız. Bu yöntemle rahim içi enfeksiyonlar, bağışıklık sistemine ait problemler, bazı pıhtılaşma bozuklukları ve rahim yatağı ve plasentada oluşan damarsal anormallikler ve kanlanma problemlerini tespit edebilmekteyiz.

 

Saptadığımız anormalliklerin bir kısmında hastaları gebe kalmadan önce takibe alıp pek çok değişik ilaçları tedavide gebelik öncesinde bazılarını da gebe kalır kalmaz den kullanmaya başlıyoruz. Yine aynı incelemelerde saptanan değişiklikler yönünde hastayı bir sonraki gebeliğinde takip şeklimiz değişmekte ve normal bir gebe takibinden tamamen farklılaşabilmektedir. Bu yüzden özellikle yukarıda bahsettiğimiz hasta grubunda normalde doğum sonrasında artık materyal olarak kabul edilen ve imha edilen plasenta ve zarların patolojik incelemeler olanak verecek şekilde saklanması nem arz etmektedir. Böylece gebeliklerinde problem yaşamış olan pek çok hasta ileride sağlıklı bir gebelik sonrasında sağlıklı bebeklere kavuşma fırsatına kavuşmuş olacaktır.

Arama İsteği
© 2021 Arda Lembet. All Right Reserved. Desing By: