Riskli Gebelik
Rahim Ağzı Ölçümü
Arama İsteği
Anasayfa Riskli Gebelik Rahim Ağzı Ölçümü

NEDİR?

 

Gebelikte Rahim Uzunluğu Ölçümü Erken Doğum Riskini Belirler37 -40 hafta kadar süren bir maratondur hamilelik. Bu süreçte anne adaylarını endişelendiren en önemli konulardan biri ise; her anını planladığı hamileliğinde erken doğum riski ile karşı karşıya kalmaktır. Bebeğinizi, kollarınıza daha erken alma düşüncesi size bir an bile güzel gelse de, erken doğum bebeğin sağlığını riske atacak birçok faktörü beraberinde getirmektedir. Bunun için gebelik süresinde, erken doğum riskinin belirlenip buna yönelik tedavi uygulanması gerekmektedir.

 

 

Birçok bebek erken doğum sebebiyle 1 yaşına girmeden kaybediliyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımlamasına göre 20. gebelik haftasından sonra doğumun ister ağrıların başlaması veya suyun gelmesi isterse de başka bir nedenle 37. gebelik haftasından önce gerçekleşmesi “erken doğum” olarak adlandırılır. Dünyada her yıl 13 milyon “prematür bebek” doğmakta ve bunların 1 milyonu henüz 1 yaşına girmeden kaybedilmektedir. Anne karnındaki bebek ve yeni doğan (ilk 28 gün) dönemindeki tüm ölümlerin %80’i erken doğumlardan kaynaklanmaktadır.

 

ERKEN DOĞUMU ENGELLEME

 

Daha evvel yapılan çalışmalar geçmişinde erken doğum öyküsü bulunan gebelerde serviks (rahim ağzı) uzunluğu ölçümünün erken doğumu tahminde önemli bir rol oynadığını göstermiştir. Rahim uzunluğu ne kadar kısa ise; erken doğum ve rahim içi enfeksiyon ihtimali de o derece artmaktadır. Yakın dönemde uygulamaya giren tedavi yaklaşımlarından biri de geçmişinde erken doğum öyküsü olan hastalara progesteron tedavisi verilmesi ile erken doğumun anlamlı şekilde azaltılmasıdır.

 

Rahim Ağzı Ölçümü

 

Progesteron tedavisi erken doğum riskini azaltır!

 

Temmuz 2011 de yapılan çok merkezli bir çalışmada görülmektedir ki; geçmişinde erken doğum öyküsü bulunmayan ve risk faktörü olmayan 19-24. gebelik  haftasını içeren   grupta rahim uzunluğunun kısa ölçüldüğü durumlarda, vajinal yoldan yapılan progesteron tedavisinin erken doğumu anlamlı şekilde azalttığı gözlenmiştir.

 

Tüm gebeler rahim uzunluğu ölçümü yaptırmalı!

 

Tüm hamilelik süreçlerinde erken doğumu tahmin ve engellemede izlenecek yol rahim uzunluğu ölçümü ile tarama gerçekleştirmektir. Çünkü erken doğuma giren hastaların yarısında geçmişinde bir risk faktörü bulunmamaktadır.

 

RİSKLER

 

Genel gebe popülasyonunda sıklığı %12.5’e varan erken doğum, anne karnındaki ve ilk 28 gündeki bebek kayıplarının % 70′ inden sorumludur. Tüm cerebral palsy (beyin felci) % 50’sinden ve çocukluk çağı körlüklerinin % 30’undan erken doğuma bağlıdır. Anne, fetüs sağlığı ve genel toplum üzerine olan etkilerinden dolayı erken doğumu erkenden tanımak, tahmin etmek, engellemeye çalışmak azami derecede önemlidir.

 

Erken doğan bebekleri bekleyen en önemli riskler

  • Solunum problemleri
  • Beyin içi kanamalar
  • Yeni doğan retinopatisi (körlük)
  • Zeka ve motor fonksiyon bozuklukları
  • Bağırsak problemleri
  • Bir kadın risk faktörü taşımasa da erken doğum yapabilir mi?

 

Şu an itibariyle erken doğumun tüm nedenleri maalesef bilinmemektedir. Yüksek risk taşımayan hastalar da erken doğum yapabilmektedirler. Ancak önceki gebeliklerin erken doğumla sonlanmaması ve gebelik izlemi boyunca tetkik, inceleme ve genel sağlık halinin iyi gittiği durumda bu risk çok daha aşağı çekilmektedir.

Arama İsteği
© 2021 Arda Lembet. All Right Reserved. Desing By: