Hamilelikleri Birbirine Yakın Tutmanın Riskleri Nelerdir?

İki hamilelik arasında beklenmesi gereken süreyi belirlemek aile planlamasının en önemli adımları arasında yer alır. Yeni bir hamilelik denemeden önce iki hamilelik arasındaki boşluğun önemini ve hamilelikten önce göz önünde bulundurulması gereken faktörleri bilmek gerekir.

 

Bir bebek sahibi olduktan sonra aile planlaması yeni bir anlam kazanmaktadır. Çünkü bir bebek sahibi daha olmak ailedeki herkesin hayatını kökünden değiştirecektir. En basitinden kardeşlerin arasındaki yaş farkı önemli bir nokta olarak ön plana çıkacaktır. Bununla beraber anne adayının sağlığı için de hamilelikler arasındaki boşluğun doğru belirlenmesi son derece önemlidir. Sağlıklı bir hamilelik süreci ve doğum için iki hamilelik arasında optimal sürenin bırakılması gerekmektedir.

 

Olabilecek Riskler

 

Sağlıklı bir hamilelik ve doğum sürecinden sonra kısa sürede ikinci hamileliğin gelişmesi beraberinde bazı riskleri de getirmektedir. İlk doğumdan sonraki altı ay içerisinde ikinci hamileliğin oluşması erken doğum, plasental dekolmanı, düşük doğum ağırlığı, anemi ya da bilişsel bozukluk görülme riski yükselmektedir. Bunlara ek olarak yapılan bazı araştırmalara göre kısa aralıklarla hamileliklerin oluşması doğacak olan çocukta otizm riskini dahi artırabildiğini göstermiştir, ama tabi ki genelleme yapmak doğru değildir. Kısa aralıklarla gelişen hamilelikler annelerin vücudu için gerekli olan iyileşme sürelerinin birbirine karışmasına yol açar. Hamilelik ve emzirme başta folat olmak üzere anne vücudunda yer alan gıdaların hızlı bir şekilde düşmesine neden olur.

 

İki Hamilelik Arasındaki İdeal Zaman Boşluğu

 

İkinci hamilelikte komplikasyonların oluşmasını engellemek için ilk hamilelikten sonra ideal olarak 18 - 24 ayın geçmesi tavsiye edilmektedir. 35 yaşını doldurmuş olan kişilerin ikinci hamilelik için ilk hamilelikten sonra 12 ay beklemesi yeterli olmaktadır. Bu riskler ve öneriler düşük yaşayan çiftler için geçerli değildir. Düşük yaşayan çiftler kendilerini güvende ve hazır hissettikleri durumda düşükten sonra uzun süre beklemesine gerek yoktur.

 

Bir sonraki doğuma karar vermek kişisel bir tercihtir. Bir sonraki hamileliği düşünen çiftlerin bunun sağlık üzerinde yaratacak olduğu olumlu ve olumsuz durumları bilmesi tavsiye edilmektedir. Bir sonraki bebeği kucağınıza almak için mükemmel zaman yoktur. En ince ayrıntısına kadar planlanan durumlarda dahi beklenmedik zamanlarda hamilelik görülebilmektedir. Bu nedenle ilk doğumdan sonra ikinci doğuma kadar karar verme aşamasındayken doğum kontrol yöntemlerinden yararlanılmalıdır.

İlginizi Çekebilir
© 2021 Arda Lembet. All Right Reserved. Desing By: